Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 21. 5. 2018
Stejné zvíře, různá pravidla - to je název nové informační série, kterou spustila Svoboda zvířat v rámci své kampaně Cirkusy bez zvířat. Jejím cílem je upozornit na špatné podmínky, kterým jsou zvířata v cirkusech vystavena.
V rámci série Stejné zvíře, různá pravidla upozorňuje Svoboda zvířat na nerovný přístup v hodnocení podmínek pro zvířata v soukromých chovech a zoologických zahradách na straně jedné a cirkusech na straně druhé. Podle Svobody zvířat se po cirkusech vyžadují méně přísné podmínky pro chov volně žijících zvířat.
“Je absurdní, že pro stejný druh zvířete, například slona nebo lva, se vyžadují rozdílné podmínky pro chov podle toho, v jakém zařízení se ocitne. Dokazuje to, že právní úpravy nejsou tvořeny na základě potřeb zvířat, ale s ohledem na potřeby jejich majitelů a podnikatelů. Naším cílem přitom není spokojit se s lepšími životními podmínkami pro volně žijící zvířata v cirkusech, ale úplně je z tohoto krutého byznysu vymanit,“ říká Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat.
Zákon na ochranu zvířat proti týrání (č. 246/1992 Sb.) v současnosti zakazuje využívat v cirkusech nově narozené jedince vybraných druhů volně žijících zvířat, konkrétně primáty, ploutvonožce, kytovce (vyjma delfinovitých), nosorožce, hrochy a žirafy. Svoboda zvířat usiluje o rozšíření tohoto zákazu na všechny druhy volně žijících zvířat. Zákaz využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech již přijalo 12 evropských států, např. Řecko, Itálie, Irsko, Rakousko nebo Chorvatsko.
Série Stejné zvíře, různá pravidla také přichází s aktuálními údaji o cirkusech se zvířaty, které českou krajinou kočují. Podle Svobody zvířat je jich momentálně 21 a mají asi 600 zvířat (z toho asi 127 volně žijících). Údaje získali ochránci zvířat z Krajských veterinárních správ.“Bohužel údaje o počtu zvířat v cirkusech nejsou stoprocentně přesné. Vycházíme z nám dostupných informací, tedy z dokumentů Oznámení o konání veřejného vystoupení, ve kterých mají cirkusové společnosti povinnost jednotlivým Krajským veterinárním správám hlásit svá turné, včetně počtu zvířat která s sebou mají a činností, které s nimi vykonávají. Ne vždy však cirkusy uvádějí všechny informace, u většiny dokumentů spousty údajů chybí. Data se nám podařilo poslepovat jen díky shromáždění velkého množství spisů ze všech krajů,” říká Lucie Hemrová. Dle Svobody zvířat se počty zvířat mění také v průběhu roku.
“V loňském roce uváděly cirkusy celkově mezi 558 a 673 zvířaty, tedy rozdíl v celkovém počtu byl až 115 zvířat. Může jít z části o nově narozené jedince, něco pravděpodobně budou i chyby v dokumentech, ale je i možné, že si cirkusy mezi sebou půjčují některá zvířata, a ta jsme pak započítali vícekrát. Bohužel nemáme možnost, jak tyto informace zpřesnit, a proto v kampani raději vycházíme z minimálního odhadu počtu zvířat, které jsme z dokumentů vyčetli,“ dodává Lucie Hemrová.
Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz
Kontaktní osoba: Lucie Hemrová, 720 415 887, lucie.hemrova@svobodazvirat.cz.