Cirkus teprve přijede

1. Apelujte na starostu městské části nebo obce, popř. celé zastupitelstvo a pokuste se je přesvědčit o nevhodnosti účinkování cirkusu se zvířaty ve vašem městě.

2. Rozešlete místním školkám a školám informační materiály o zvířatech v cirkusech a jak jsou cirkusy nevhodné pro děti (pište si o ně na materialy@svobodazvirat.cz). Poproste je o umístění Petice za zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR v jejich škole/školce.

Cirkus je ve městě

1. Nenavštěvujte cirkusová představení se zvířaty ani zvěřince, které jsou u každého cirkusu. Své děti raději vezměte na procházku v přírodě nebo si s nimi pusťte film o zvířatech.

2. Stáhněte si a sbírejte po dobu pobytu cirkusu podpisy pod Petici za zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR u kolemjdoucích před cirkusem nebo mezi obyvateli, kteří mají cirkus zaparkovaný před svým domovem.

3. Spolu s Peticí rozdávejte informační materiály o zvířatech v cirkusech a jak jsou cirkusy nevhodné pro děti (pište si o ně na materialy@svobodazvirat.cz).

4. Zorganizujte nenásilnou demonstraci, nejlépe o víkendu, kdy cirkus navštěvuje nejvíce lidí. Řádně ji nahlaste v místním obvodě – předloha ke stažení zde. Na demonstraci rozdávejte materiály a vyfoťte se s transparenty “Chceme cirkusy bez zvířat”. Fotky pak sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #cirkusybezzvirat. Zkuste získat kontakty na místní média a zašlete jim stručnou pozvánku na demonstraci (kde, kdy, proč). Na místě novinářům ideálně předejte tiskovou zprávu nebo řekněte, co je účelem demonstrace.

5. V případě podezření na týrání zvířat napište námět k prošetření na místní veterinární správu (předloha ke stažení zde). Adresu vaší místně příslušné veterinární správy najdete v tomto adresáři (záložka Organizační útvary).

Cirkus již odjel

Zkuste opět apelovat na starostu či celé zastupitelstvo městské části nebo obce a upozornit na týrání zvířat, ke kterému v cirkusech dochází. Pokuste se je přesvědčit, aby přestali povolovat účinkování cirkusů se zvířaty ve vaší obci.